Enter your text here

Enter your text here

פגיעות וכאבי כתפיים

בואו נדבר על קרעים בגידי הכתף- rotator cuff tear והמודל הרפואי מול המודל התפקודי.

מהם גידי השרוול המסובב (Rotator cuff)?

בקצרה, אלו 4 גידים שנאחזים יחד בסמוך למפרק הכתף ואחראים לשמור את ראש הזרוע (שצורתו כעלי) בתוך שקע השכמה (שצורתו כמכתש) וליצר תנועה חלקה, מלאה ויציבה.לכל אחד מהגידים יש כיוון עבודה שונה- אחד מרים, אחד מסובב פנימה ושניים מהם מסובבים החוצה את הזרוע. אבל *ביחד* הם בעיקר שומרים את ראש הזרוע בתוך המפרק.לגידים אלו יש אחיזה משותפת בראש הכתף ובין כולם יש קשר פיזי. מי שמושך את הגידים אלו השרירים שמחוברים אליהם ונאחזים בעצם השכמה.

 

 

 

 

אחת הפגיעות הנפוצות בכתף היא פגיעה בגידים אלו. קרעים, הסתיידויות ורגישות בכתף בתנועות מסוימות מקושרת לגידים ולשרירים הללו.במודל הרפואי, אשר מתבסס על בדיקות מעבדה, הדמייה (CT, MRI, US) וארטרוסקופיה (ניתוח זעיר פולשני שבוחן מבפנים את המבנה החשוד וניתן גם לבצע התערבות), אנו בוחנים מה הכשל המבני שהוביל לסימפטום שעליו מתלונן המטופל.למשל דניאל, שמתאמן בחדר הכושר וסובל מכאבים בכתף בזמן תרגיל לחיצת כתף.

דניאל נשלח על ידי הרופא לבדיקת אולטרסאונד ונמצא שיש לו קרע קטן בגיד ה Supra spinatus.
אוקי, זה מסביר את הכאבים שלו, לא?


לא בהכרח! הנה כמה דברים שכדאי לדעת בהקשר הזה:


1. אין בהכרח קשר בין כאב לבין ממצא כלשהו באמצעי הדמיה. וזה כולל קרעים בגידים, בלטי\פריצות דיסק, פגיעות סחוסיות ועוד. כך שיכול להיות כאב בלי ממצא הדמייתי ויכול להיות ממצא הדמייתי ללא כאב. (מקור מחקרי

אז מתי יש קשר בין הכאב לבין הממצא בהדמיה?
כשהקשר הוא חזק. זאת אומרת שהקרע נוצר בתנועה חדה, בבת אחת, בנפילה, שומעים רעש מפחיד, הכתף מתנפחת ולא יכולים להזיז את היד. לאחר המקרה מבצעים הדמייה ורואים ממצא שלא נתון לפרשנות. קרע מסיבי.
 

2. יש דברים שמגיבים יותר טוב לניתוח ויש דברים שמגיבים פחות טוב לניתוח. פריקות חוזרות למשל זה משהו שמתקשים לשלוט בו בעזרת טיפול שמרני, ויש לו נטייה להחמיר ככל שעוברים יותר פריקות. קרע קטן בגיד זה משהו שיכול להשתפר ואף להעלם מבחינת סימפטומים (בעיקר) וגם מבחינת מבנה. כן, יש כזה דבר איחוי של רקמות, וכמו שיש צלקת חיצונית יש גם צלקת פנימית. זה תלוי מאוד במיקום המדויק, במקרה, במחלות רקע (כמו למשל סכרת) ובתהליך ההעמסה על המקום. אם מעמיסים בזמן ובאופן הנכון, זה יכול להוביל להחלמה טובה ומלאה יותר, ופחות פציעות חוזרות בעתיד.

 

3. פיזיותרפיה זה לא טיפול! זה מקצוע! אז אם ניגשת לפיזיותרפיסט והטיפול נכשל, צריך לבחון מה בוצע לפרטי פרטים בתהליך השיקום עצמו. שיקום טוב חייב לכלול תהליך העמסה פרוגרסיבי כלומר עומס שנבנה בהדרגה רבה ובהקשבה לסימנים שהגוף נותן. זו אומנות מבוססת מדע ובאומנות זו יש משקל לניסיון, גישה טיפולית שמתאימה למטופל באופן ספציפי (כי אם אין אמון אין תהליך) והכרות עם עולם המתאמן (למשל מישהו שמטפל בספורטאי כוח ולא מי שמטפל בבעיות נוירולוגיות או ילדים).

 

4. פציעות ספורט יכולות להיות זהות בין שני מתאמנים אבל להגביל או לא להגביל את הספורטאי בהתאם לסוג הספורט. למשל שחקן כדורעף יהיה מוגבל בביצוע הספורט שלו בתנועה הנחתה הרבה יותר מספורטאי כוח שעובד על פיתוח גוף. כי להנחתה אין חלופות ולתרגילי כוח יש הרבה חלופות.

 

5. הטיפול מתחלק לאמצעי טיפול פאסיביים ואקטיביים

פאסיבייםעיסוי, דיקור מערבי, הנעות מפרקים, גלי הלם, אלקטרותרפיה, חימום, קירור- לכל אלו משקל רב יותר ככל שהכאב חזק יותר. הם מסייעים בהקלה על הכאב ומאפשרים לבצע טיפול אקטיבי יעיל יותר. החסרון שלהם הוא שהם משפיעים בעיקר לטווח הקצר, ופעמים רבות טיפול רק בעזרתם לא יביא להחלמה מלאה.
אקטיביים- תרגילי שיקום ותנועה- אלו יכולים גם לסייע בהפחתת הכאב אבל בעיקר משמרים\משפרים יכולת תנועה והפעלת עומס על הגוף. מכיוון שהגוף בונה את עצמו בהתאם לעומסים שמופעלים עליו, הגידים והשרירים הפגועים מתחזקים והופכים עמידים יותר לעומסים במהלך שבועות השיקום, עד שיכולים לעמוד שוב בעומס המקורי שהיה טרם הפציעה.
מי שינוח מפעילות והעמסה עד שיכאב לו פחות\לא יכאב לו, ואז יחזור להתאמן, בעצם חוזר להתאמן בעומס גבוה ממה שגופו יכול לשאת, כי בתקופת המנוחה גופו נחלש, במיוחד באזור הפציעה.לכן מנוחה אינה מומלצת לאורך זמן במצבים של פציעות ספורט.
אם הכתף מגבילה אותכם\ן בפעילות ספורטיבית, יומיומית או אפילו בשינה- פנו אלינו וניתן לכם\ן מענה מיידי ומלא

 

בהצלחה ולבריאות,ניר, פיזיותרפיסט לספורטאים ומאמן כושר.

פיזיותרפיה וכושר | Keep on Moving

טיפול, שיקום ומניעת פציעות ספורט, עבודה ותאונות

052-8245827

GlobalEx         טל: 03-6760602

ת.ד. 7639, רמת גן מיקוד 52176

שלחו לי הודעה
בוואטסאפ 

שלח

שדה חובה

תודה רבה!

הטופס נשלח בהצלחה.

 

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

קליניקה - מושב ירקונה

מרכז הוד השרון

דרך רמתיים בהוד השרון בין רחובות אפק לז'בוטינסקי מצד ימין. בכניסה לחצר הקליניקה שלט משק 27​

קליניקה - מושב סתריה סמוך לרחובות

דרך כביש 40, צפון מזרח לעיר רחובות.

להוראות הגעה ניתן ליצור קשר

 

P

P